Najbogatsze kraje świata – ciekawostki, których nie znałeś

Zakłada się, iż w tej chwili żyje na świecie około tysiąca ośmiuset miliarderów, którzy są obywatelami 67 państw. Największa liczba zamieszkuje Stany Zjednoczone, Japonię i Chiny, ale co ciekawe, tylko jeden z wymienionych krajów znajduje się na liście najbogatszych państw świata i to dopiero na dziesiątym miejscu.
Miernikiem w poniższym rankingu jest produkt krajowy brutto przypadający na jednego obywatela.
A oto i wspomniane najbogatsze kraje świata.

1. Katar – 129,511 USD

Ranking otwiera jedno z państw Półwyspu Arabskiego.
Dochody Kataru stanowią przede wszystkim zyski z wydobycia ropy naftowej, a także gazu ziemnego. To także centrum bankowości światowej.

Dodatkowo kraj ten może poszczycić się świetnie zorganizowanym transportem lotniczym oraz drogowym. Ten niesamowicie zorganizowany kraj, jako jedyny kraj arabski w historii futbolu zorganizuje Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w roku 2022, choć wybór ten okazał się niezwykle kontrowersyjny.

2. Luksemburg – 100,991 USD

To malutkie państewko poszczycić się może PKB dziewięciokrotnie wyższym średniego PKB na świecie. To tak zwany raj finansowy (z ponad stu pięćdziesięcioma bankami) i to właśnie ten sektor należy do dominujących wraz z hutnictwem żelaza oraz turystyką.

3. Singapur – 86,853 USD

W Singapurze swoją siedzibę ma ponad sto siedemdziesiąt banków oraz osiemdziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu stał się on jednym z najważniejszych centrów świata finansów.

To raj dla przedsiębiorców ze względu na niebywale niskie podatki. Najbardziej rozwinął się tu przemysł elektroniczny.

4. Brunei – 77,661 USD

To najmniejsze państwo w rankingu. Najważniejszą gałęzią dochodu jest wydobywanie gazu ziemnego, a także ropy naftowej.

Jednak kraj ten z powodzeniem rozwija się także w kierunku turystyki i bankowości, skutecznie walczy z bezrobociem oraz rozwija państwowe linie lotnicze.

5. Kuwejt – 70,586 USD

To kolejne państwo Półwyspu Arabskiego, które trafiło do rankingu. Gospodarka tego kraju opiera się głównie na wydobywaniu ropy naftowej (zysk z wydobycia to ponad połowa PKB kraju). Kuwejcka waluta, dinar, to obecnie najsilniejsza światowa waluta.

6. Norwegia – 69,031 USD

To drugi, po Luksemburgu, kraj z najwyższym PKB na mieszkańca. Połowę budżetu stanowią wpływy z podatków, na drugim miejscu są wpływy ze spółek wydobywczych. Najważniejsze wydobywane surowce to mineralne to ropa naftowa, cynk i ołów i żelazo.

7. Zjednoczone Emiraty Arabskie – 67,946 USD

Wydobywanie ropy naftowej to zdecydowanie najważniejszy dział gospodarki ZEA, jednak przewiduje się, iż jej zasoby skończą się na około dziesięć lat, w związku z tym Emiraty prężnie inwestują w turystykę i bankowość. Ciekawostką jest, iż obywatele ZEA nie płacą podatków, jednak stać się obywatelem Emiratów jest niezwykle trudno.

8. San Marino – 64,464 USD

To malutka republika znajdująca się na liście UNESCO, zajmująca niewielki obszar Włoch, posiada najniższe bezrobocie w Europie, zaś jej budżet rok rocznie notuje nadwyżki. Główne gałęzie gospodarki to bankowość, elektronika oraz turystyka. Ciekawostką jest, iż najważniejszym towarem eksportowym San Marino jest wino.

9. Szwajcaria – 59,150 USD

To jedno z najważniejszych centrów finansowych świata. Ponad połowa wszystkich depozytów w szwajcarskich bankach należy do zagranicznych klientów. Działa tam ponad sześćset trzydzieści banków. Najlepiej rozwinięte przemysły to chemiczny, elektromaszynowy oraz spożywczy, a także branża jubilerska i zegarmistrzowska.

10. Stany Zjednoczone Ameryki – 57,220 USD

To największy pod względem populacji kraj w rankingu, z największych PKB brutto (per capita daje mu dopiero dziesiąta pozycję). To przodujący producent światowej żywności, kraj o ogromnych zasobach mineralnych: złota, ropy naftowej oraz gazu ziemnego, a także drugi największy producent samochodowy (po Japonii), natomiast dominuje w wytwarzaniu samolotów pasażerskich i wojskowych oraz rakiet. To lider w wykorzystywaniu najnowszych technologii przemyśle.

Szeroko pojęta turystyka i urlop, który skrupulatnie planujemy, umożliwiają nam przyjrzenie się tym krajom z bliska. Wykorzystajmy to, bo niewątpliwie należą one nie tylko do najbogatszych, ale także najatrakcyjniejszych z punktu widzenia turysty.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij