Weekend w Łodzi – gdzie warto pójść, aby poznać historię miasta?
Historię Łodzi można poznawać nie tylko przez wizyty w pofabrycznych budynkach. Łódzkie muzea w ciekawy sposób pokazują dzieje miasta – zapraszamy na wycieczkę do miejsc, które pokażą ci jego zupełnie inne oblicze.
O walorach historycznych Łodzi nie trzeba nikogo przekonywać – wybrane tereny tego miasta uznano za pomnik historii i nadano im nazwę „Łódź – wielokulturowy obraz miasta przemysłowego”. Które z tutejszych muzeów potrafi najpiękniej o tym opowiedzieć? Odpowiedź pomagają znaleźć przedstawiciele sieci AccorHotels.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne – poetycko o kulturze
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne proponuje trzy wystawy stałe: etnograficzną, archeologiczną i numizmatyczną. Wystawa etnograficzna pokazuje zwyczaje, tradycje i sposób życia na wsi w rejonach opoczyńskim, rawskim, łowickim i sieradzkim. Opowiada o tym przeprowadzając odwiedzającego muzeum przez różne okresy życia człowieka: dzieciństwo, młodość i starość. Prezentowane wnętrza czy zachowania ludności są dopasowane do sposobu postrzegania świata na każdym z tych etapów.
Zwiedzanie wystawy archeologicznej to spacer pod rozgwieżdżonym niebem w otoczeniu pięknych krajobrazów. Prezentowane są tu osiągnięcia ludów zamieszkujących Polskę środkową i Kujawy na przestrzeni stu tysięcy lat. Pasjonatów historii na pewno zainteresuje figura Wenus z Wilczyc i doskonale przedstawiony sposób pochówku z różnych epok: odwiedzający mogą stąpać po hartowanym szkle, które nałożono na znajdujące się na poziomie podłogi groby.
W części numizmatycznej przedstawiono dzieje środków płatniczych od starożytności po czasy współczesne.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych – okres carski, II wojna światowa i PRL
Już sam budynek, w którym mieści się Muzeum Tradycji Niepodległościowych, zasługuje na uwagę – od XIX wieku do lat 50. XX wieku mieściło się tu więzienie. Początek obecnemu muzeum dało założone w 1959 roku Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego, które działało do 1990 roku – wtedy przekształcono je w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Dzięki temu obecnie działające muzeum ma wartościowe dokumenty i eksponaty z okresu PRL. Muzeum ma cztery oddziały, każdy z nich skupia się na innym fragmencie historii:
- Budynek główny przy ul. Gdańskiej 13 – znajdziemy tu ekspozycje dotyczące więzień działających w gmachu muzeum w latach 1885-1953 oraz historii ruchów niepodległościowych działających w naszym państwie w latach 1791-1921.
- Oddział Martyrologii Radogoszcz przy ul. Zgierskiej 147 – przedstawia historię okupowanej Łodzi w czasie II wojny światowej oraz historię masakry męskiego więzienia w Radogoszczu w Łodzi.
- Oddział Stacja Radegast, Alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12 – przedstawia historię związaną z łódzkim gettem oraz stacją przeładunkową getta na Radogoszczu.
- Oddział „Kuźnia Romów” przy ul. Wojska Polskiego 84 – przedstawia sytuację austriackich Romów, którzy przebywali w łódzkim getcie oraz zostali zgładzeni przez hitlerowców.
Ciekawe miejsce dla dzieci w Łodzi: Se-Ma-For Muzeum Animacji
W muzeum, które powstało przy najsłynniejszym łódzkim studiu filmowym, można oglądać bohaterów ulubionych dobranocek z lat 80., np. Misia Uszatka i pingwina Pik-Poka. Odwiedzający mogą też podziwiać całe scenografie do najsłynniejszych produkcji Se-Ma-For, jak np. Oscarowy „Piotruś i wilk” Suzie Templeton. Na najmłodszych czekają też fragmenty bajek do obejrzenia oraz krótkie warsztaty z przygotowywania własnych animacji.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
To propozycja dla osób, które chciałyby poznać Łódź opisaną przez Reymonta w „Ziemi Obiecanej”. Tutaj można poczuć się jak w tkalni z przełomu XIX i XX wieku – prezentowane maszyny są włączone i pracują na tle odpowiednio przygotowanej scenografii, dzięki czemu odwiedzający ma wrażenie, jakby znajdował się w prawdziwym warsztacie. Uroku zwiedzaniu wystawy dodaje fakt, że oprowadza po niej wieloletni pracownik tkalni – starszy mistrz Józef Kłosiński.
Hotele w Łodzi blisko najciekawszych muzeów
Z dowolnego hotelu sieci AccorHotels w Łodzi szybko dotrzesz do wybranego muzeum – znajdują się one w centrum miasta, z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej.