Jak bezpiecznie podróżować w czasach epidemii Covid?

Epidemia koronawirusa trwa w najlepsze i na razie nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie miało się cokolwiek zmienić. Niestety pandemia nie sprawiła, że ludzie przestali podróżować, a siłą rzeczy wszyscy wciąż staramy się żyć w miarę normalnie. Jak bezpiecznie się przemieszczać? Jakie środki ostrożności stosować?

Jak epidemia wpłynęła na podróżowanie?

Przede wszystkim podstawowe zalecenia mówią o tym, by ograniczyć przemieszczanie się do niezbędnego minimum. Oznacza to, że najlepiej by było, gdybyśmy my jako społeczeństwo jak najwięcej czasu spędzali w domu i wychodzili tylko w celach niezbędnych, jak zakupy czy inne pilne potrzeby. Oczywiście w praktyce nie wygląda to tak łatwo – ludzie nadal jeżdżą do pracy, a także załatwiają szereg spraw, które wymagają od nich przemieszczania się i to nierzadko na duże odległości. Z tego też względu, gdy podróżowania nie da się uniknąć, należy zachować maksymalne względy bezpieczeństwa.

Jak zachować bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej?

Noszenie maseczek, a także innych środków pozwalających na zasłonięcie nosa i ust jest już pewną podstawą naszego życia codziennego. Opuszczając dom, trzeba o tym pamiętać i należy je mieć, wchodząc do autobusu, pociągu, sklepu czy centrum handlowego. Warto także korzystać z jednorazowych rękawiczek, by tym samym ograniczyć bezpośredni kontakt z przedmiotami dotykanymi przez innych. W przestrzeni publicznej, zwłaszcza w kontekście komunikacji miejskiej, bietomaty, parkomaty pozwalają ograniczyć kontakt i utrzymać dystans społeczny. Wówczas nie ma konieczności chodzenia do kas i stania w kolejkach wraz z innymi ludźmi. Obecnie bardzo często wykluczone jest kupowanie biletów u kierowców, za to znacznie rozszerzył się zakres działania właśnie takich urządzeń.

Jak bezpiecznie podróżować w czasie pandemii?

Gdy konieczne jest odbycie podróży, niezależnie od tego, czy wybierzemy autobus, czy pociąg należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze zawsze mieć na twarzy założoną maseczkę, przyłbicę, chustę lub inną część garderoby. Po drugie, według zaleceń rządowych, w komunikacji zbiorowej powinna być zajęta maksymalnie połowa miejsc siedzących – aby zachować dystans, lepiej unikać siadania obok innych pasażerów.

Jeżeli w twoim pobliżu ktoś smarka i kaszle, lepiej się przesiądź w inne miejsce. Gdy zauważysz, że ktoś czuje się źle, zgłoś to pracownikom lub kierowcy. W miarę możliwości, jeżeli ty czujesz się nie najlepiej, zastanów się kilka razy nad tym, czy rzeczywiście odbycie podróży jest koniecznością, czy jednak nie lepiej przełożyć to na inny termin. Pamiętaj – bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich tego, jak się zachowamy i jaką postawę zaprezentujemy.

Jak przygotować się do podróży?

Jeżeli czeka cię dalsza podróż, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa. Przede wszystkim przygotuj sobie wszystkie niezbędne rzeczy na czas podróży – leki, wodę, jedzenie. Należy mieć ze sobą maseczkę, a nawet kilka na zmianę, a także płyn do dezynfekcji rąk oraz chusteczki nawilżane dla odświeżenia. W miarę możliwości dezynfekuj swoje najbliższe otoczenia, np. poręcze, oparcia, stoliczki.

Jeżeli masz własny samochód – zdecydowanie lepiej wybrać właśnie ten środek transportu. Pozwoli to na maksymalne ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi, choć i tutaj nie należy zapomnieć o podstawowych środkach bezpieczeństwa, oraz regularnej dezynfekcji np. kierownicy czy dźwigni zmiany biegów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij