Jak legalnie pracować w Polsce Czy zawsze trzeba starać się o pozwolenie na pracę Porady dla cudzoziemców

Jak legalnie pracować w Polsce? Czy zawsze trzeba starać się o pozwolenie na pracę? Porady dla cudzoziemców

Liczba cudzoziemców w Polsce nie jest stała i regularnie się zmienia, nierzadko w zależności od sezonu. Ludzie przyjeżdżają i wyjeżdżają, jednak, aby legalnie przebywać i pracować w naszym kraju, konieczne jest spełnienie szeregu wymagań prawnych. Jakich konkretnie?

Cudzoziemiec w Polsce – co zrobić, aby pobyt był legalny?

Przyjeżdżając do Polski, należy zadbać o to, by nasz pobyt był legalny. Trzeba posiadać więc wizę, albo zezwolenie na pobyt czasowy lub stały. Formalności te powinno się załatwić jak najszybciej, najlepiej w ciągu kilku dni od momentu, gdy przekroczy się granicę. Jednakże możliwość legalnego przebywania na terenie Polski to jeszcze za mało, by móc w tym wypadku podjąć pracę.

Jak legalnie pracować w Polsce?

Aby cudzoziemiec mógł legalnie rozpocząć pracę zawodową w Polsce, musi spełnić kilka istotnych warunków. Między innymi posiadać wizę i dodatkowe zezwolenie na pracę lub zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Mogą być to też inne typy dokumentów, jak choćby zezwolenie na pracę sezonową czy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. Dotyczy to szczególnie osób spoza obszaru Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Pozwolenie na pracę w Polsce może pomóc zdobyć adwokat, co będzie jeszcze bardziej przydatne, gdy przyjeżdża się do kraju po raz pierwszy i jeszcze nie zna się przepisów i języka.

Kto nie potrzebuje zezwoleń na pracę w Polsce?

Są przypadki, gdy obcokrajowcy nie muszą ubiegać się o zezwolenie na pracę lub mogą przejść przez procedurę uproszczoną. Dotyczy to szczególnie obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii i Mołdawii. W tym wypadku wystarczy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy obcokrajowcowi, co pozwala na legalne zatrudnienie przez 6 miesięcy w ciągu roku. Dopiero powyżej tego czasu konieczne będzie zezwolenie na pracę.

O zezwolenie na pracę nie muszą się za to starać obcokrajowcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt stały, a także obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to także obywateli państw spoza tych obszarów, jeżeli została zawarta specjalna umowa między krajami o przepływie osób. Nie muszą się tym martwić także nauczyciele języków obcych czy ci, którzy wykonują usługi artystyczne, ale nie trwające dłużej niż 30 dni. Ułatwioną sprawę mają też osoby posiadające Kartę Polaka, a także ci, którzy mają status uchodźcy, objęci są ochroną uzupełniająca i czasową, przebywają w Polsce na podstawie azylu, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, pobyt tolerowany czy pobyt czasowy dla ofiar handlu.

Jak starać się o zezwolenie na pracę?

O zezwolenie na pracę można ubiegać się osobiście, udając się do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego, właściwego dla miejsca zamieszkania. Trzeba będzie tam wypełnić wniosek, a także przygotować dokumenty z danymi osobistymi, paszport czy kartę pobytową. Równie często kwestiami tymi zajmuje się także sam pracodawca, który musi dopilnować, by jego pracownik posiadał wszystkie niezbędne dokumenty, które uprawniają do nie tylko do pobytu na terenie kraju, ale i zezwalają na pracę. Załatwieniem formalności zająć może się również adwokat, który doskonale będzie wiedział, jakie dokumenty i formalności są potrzebne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij