Miejsca we Wrocławiu idealne na zimowe spacery – co warto zobaczyć w mieście

Miejsca we Wrocławiu idealne na zimowe spacery – co warto zobaczyć w mieście?

Do stolicy Dolnego Śląska tłumnie przybywają turyści, którzy chętnie oglądają znane zabytki, np. zamek w Leśnicy lub Ostrów Tumski. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Wrocław. O każdej porze roku może być on świetnym miejscem dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Co można robić tu zimą, aby odkryć różne zakątki Wrocławia?
Nieważne, czy w trakcie Twojego zimowego wyjazdu zobaczysz Wrocław przykryty białym puchem, czy raczej zastaniesz już wiosenną pluchę. Bez względu na pogodę zimowy spacer po Wrocławiu może być przyjemny. We współpracy z siecią AccorHotels przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje tras, miejsc i zakątków, które warto poznać w trakcie najbliższego pobytu we Wrocławiu.

Bulwary Wrocław – spacer z widokiem na Odrę i panoramę miasta

W ostatnich latach największą popularnością cieszą się przebudowane niedawno Bulwary Xaverego Dunikowskiego oraz Bulwary Marii i Lecha Kaczyńskich. Są to najnowsze ścieżki wytyczone wzdłuż Odry, przy których znajdują się rzeźby Magdaleny Abakanowicz przy Zatoce Gondoli oraz mały amfiteatr z zejściem do rzeki.
Bulwary Dunikowskiego i Kaczyńskich są zlokalizowane niemal w samym sercu miasta, ale to nie jedyne trasy spacerowe wzdłuż Odry idealne na zimowe wycieczki. Na przeciwnym brzegu możesz przejść się między innymi na bulwar św. Matki Teresy z Kalkuty, bulwar Słoneczny i bulwar Politechniki Wrocławskiej. Z każdego z tych miejsc rozciąga się niezapomniany widok na całą okolicę – piękną panoramę miasta i najciekawsze budynki, np. Muzeum Narodowe i wrocławskie katedry. Gdy zabudowa miasta jest pokryta śniegiem, krajobraz Wrocławia znad Odry wygląda bardzo urokliwie.

SPRAWDŹ:  Kamper na wycieczce

Wały nad Odrą – bezpośredni kontakt z naturą

Piękne widoki czekają na Ciebie także podczas spaceru wzdłuż nadodrzańskich wałów. Nie znajdziesz tam jednak szerokiej, dokładnie wyznaczonej trasy, tylko wąskie ścieżki wijące się wzdłuż Odry między drzewami. Przed wycieczką po wałach warto więc zapoznać się z mapą i zobaczyć, gdzie prowadzą poszczególne ścieżki. Nie zapomnij też o ciepłych nieprzemakalnych butach, w których będziesz mógł wygodnie przemieszczać się między zaspami.
Warto też poświęcić trochę czasu na dokładne poznanie różnych tras. Wrocławskie wały stanowią bardzo rozbudowaną sieć ścieżek ciągnących się wzdłuż całej rzeki w obrębie Wrocławia. Dzięki nim odwiedzisz różne zakątki miasta, nawet te oddalone od centrum. Możesz trafić np. na:

  • Brochów – osiedle w południowo-wschodniej części Wrocławia, gdzie znajduje się zabytkowa stacja kolejowa (czynna do dzisiaj), XX-wieczna wieża ciśnień czy uroczy park Brochowski;
  • Wyspę Opatowicką – położoną we wschodniej części miasta. W jej pobliżu rozciąga się również Las Strachociński, który zimą prezentuje się wyjątkowo pięknie;
  • Biskupin – część Wrocławia położona na południe od centrum i w niedalekiej odległości od miejskiego zoo.

Po tak długiej zimowej wyprawie przyda Ci się odpoczynek. Zarezerwuj nocleg we Wrocławiu niedaleko centrum, skąd rozpościera się wiele tras spacerowych.
Zobacz Wirydarz Ossolineum – tajemnicze miejsce w sercu miasta

Bulwary i wały są idealne na dłuższe spacery, ale jeśli zależy Ci na krótkiej przechadzce, odwiedź wirydarz Ossolineum. Znajdziesz go w samym centrum miasta, niedaleko Uniwersytetu Wrocławskiego, Tamki i wyspy Piasek.
Choć wirydarz sąsiaduje z dość ruchliwą ulicą Grodzką, po przekroczeniu murów zamku Ossolineum kompletnie zapomnisz o gwarze miasta. Na dziedzińcu otoczonym zabytkowymi budynkami możesz podziwiać zabytkową studnię, a także liczący ponad 100 lat kasztan.  Koniecznie wróć to w miejsce, gdy nadejdzie wiosna.
We Wrocławiu skrywa się znacznie więcej malowniczych dziedzińców. Jeśli podobają Ci się takie klimatyczne miejsca, koniecznie zobacz:

  • dziedziniec Instytutu Antropologii,
  • wirydarz Instytutu Filologicznego,
  • wirydarz Muzeum Architektury,
  • dziedziniec Arsenału Miejskiego.
SPRAWDŹ:  Relikty PRL we współczesnej Warszawie – socrealistyczne miejsca w stolicy, które warto zobaczyć

Leśnica – mniej znane atrakcje we Wrocławiu

To najbardziej wysunięte na zachód osiedle, do którego możesz dotrzeć samochodem, pociągiem (stacja kolejowa Wrocław Leśnica) lub tramwajem. Gdy dojedziesz na miejsce, przekonasz się, że warto było pokonać dłuższą trasę. Niedaleko stacji PKP znajduje się bowiem uroczy i bardzo rozległy park Leśnicki z górującym nad okolicą pałacem, nazywanym powszechnie zamkiem.
Zamek w Leśnicy powstał w XII wieku i był rezydencją książęcą, a następnie siedzibą bogatych rodów mieszczan wrocławskich. Nie został zniszczony w trakcie wojny, ale ucierpiał w wyniku pożaru w latach 50. Na szczęście został odbudowany i dzisiaj mieści się w nim Centrum Kultury. Zamek warto zobaczyć niezależnie od pogody. Jego białe, górujące nad okolicą mury bardzo malowniczo prezentują się na tle całego kompleksu parkowego. Koniecznie zajrzyj też do środka – w galerii ZAMEK możesz obejrzeć prace współczesnych artystów.

Atrakcje Wrocław na zimowe spacery – poznaj jedno z najpiękniejszych miast w Polsce

Po całodniowym zwiedzaniu Wrocławia możesz ogrzać się w jednej z kawiarni na rynku lub odpocząć w hotelu. Niektóre obiekty, jak np. hotel Sofitel Wroclaw Old Town, oferują też centrum wellness z jacuzzi, sauną i masażami.
Takich miejsc jak bulwary, wały, wirydarz Ossolineum czy zamek w Leśnicy jest we Wrocławiu mnóstwo. Niektóre z nich są jednak bardzo dobrze ukryte, dzięki czemu nie natkniesz się w nich na tłumy turystów. Jeśli chcesz więc odpocząć od gwaru, nie bój się wyruszać w mniej uczęszczane trasy, by poznawać dalsze zakątki miasta. Zimą wyglądają one równie pięknie jak latem.

Bartosz Leśniewski

Bartosz Leśniewski

Z wykształcenia geograf, z zamiłowania podróżnik. Specjalizuje się w ekoturystyce i zrównoważonym podróżowaniu. Organizator wypraw trekkingowych w najdalsze zakątki świata. W wolnym czasie wspina się po górach i prowadzi warsztaty ekologiczne.

Artykuły: 402

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *