Podróże z dzieckiem samochodem po Europie przepisy, foteliki, podstawki

Podróże z dzieckiem samochodem po Europie: przepisy, foteliki, podstawki

Wielu rodziców obawia się podróżowania z dzieckiem samochodem po Europie. Sen z powiek spędzają im przepisy panujące w europejskich krajach, jak i konieczność znalezienia zajęć dla dziecka na kilka lub kilkanaście godzin podróży. Nie taki diabeł straszny jak go malują. Sprawdź nasze rady i ruszaj w świat!

Przepisy dotyczące przewożenia dziecka samochodem w krajach Europy

Wybierając się w podróż z dzieckiem, najważniejszym aspektem powinno być jego bezpieczeństwo. Należy zastosować fotelik samochodowy dostosowany do jego wieku oraz wymiarów, tak aby długa podróż nie była dla niego utrapieniem. Ponadto należy zwrócić uwagę na właściwe zamontowanie siedziska w samochodzie, gdyż ma to kluczowy wpływ na zachowanie bezpieczeństwa malucha podczas podróży. Zgodnie z ustawą w Polsce dzieci niższe niż 150 cm wzrostu powinny być przewożone w fotelikach samochodowych lub na specjalnych podkładkach. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie w każdym kraju Europy panują takie same zasady. Sprawdzenie restrykcji w kraju lub krajach, które zostaną odwiedzone, pozwoli na uniknięcie wysokiego mandatu. Ponadto istotnymi kwestiami są możliwość skorzystania ze specjalnych podstawek oraz prawo do przewożenia dzieci w foteliku na przednim siedzeniu. Jak przewozić dziecko w samochodzie w różnych krajach wyjaśnia realnie.pl. Przykładowo w Austrii dzieci nie muszą być przewożone w fotelikach, gdy mają więcej niż 150 cm wzrostu i ukończyły 14 lat, z kolei na Białorusi istnieje możliwość przewożenia dziecka poniżej 12 roku życia na tylnym siedzeniu bez fotelika, gdy trzymane jest na kolanach osoby dorosłej, która przypięta jest pasami. W Czechach istotnym aspektem określającym konieczność podróżowania dziecka w foteliku jest waga (do 36 kg) oraz wzrost (150 cm). W Finlandii niższe dzieci mogą podróżować bez fotelika – od 135 cm wzrostu. W Norwegii pod uwagę brany jest wiek – dzieci do 4 lat muszą być przewożone w specjalnym foteliku, po ukończeniu tego wieku mogą korzystać jedynie z przystosowanych dla nich pasów bezpieczeństwa. To tylko przepisy z wybranych krajów, warto przed podróżą sprawdzić aktualnie obowiązujące prawo, ponieważ może ulec zmianie.

Przydatne rady dla podróżujących samochodem z dziećmi

Podróżując po Europie z dziećmi, ważne jest nie tylko zadbanie o ich bezpieczeństwo, ale i o komfort oraz brak nudy podczas drogi. Bardzo ważnym aspektem jest dostosowanie godzin jazdy do czasu drzemek, być może uda się przemierzyć trasę, gdy maluch będzie spać. Ponadto korzystna opcja to rozpoczęcie podróży wieczorem, by dziecko spało w samochodzie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, warto zadbać o zabranie zabawek. Dobrze sprawdzą się przytulanki, małe książeczki, a także kolorowanki wodne i naklejki. Wskazane jest, aby zabawki nie składały się z drobnych elementów, które mogą pogubić się w czasie jazdy. Dobrym pomysłem jest danie dziecku nowej zabawki w czasie podróży, z pewnością zainteresuje go na dłużej niż dobrze znany gadżet. Dla starszego dziecka atrakcją w podróży może być możliwość skorzystania z telefonu lub tabletu. Wielu rodziców stara się ograniczyć czas malucha przed ekranem, jednak wakacje to wyjątkowy czas, również pod tym kątem. Nowa gra może zająć dziecko na wiele godzin. Warto wybrać aplikację z walorem edukacyjnym np. puzzle lub naukę słówek czy liczenia. Dobrym pomysłem jest także wspólne słuchanie piosenek i bajek dla dzieci. Ponadto podczas drogi należy pamiętać o postojach. Należy wykorzystać je na jedzenie, picie oraz „zmęczenie” dziecka bieganiem czy prostymi ćwiczeniami fizycznymi. W czasie pierwszej podróży z dzieckiem warto kontrolować jego samopoczucie – maluchy są bardziej podatne na chorobę lokomocyjną niż dorośli, zwłaszcza podczas pokonywania wielogodzinnych tras.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij