Rowery do podróżowania, typy rowerów a droga, cele?
Coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z wyprawami rowerowymi. Aby jednak móc oddać się nowemu zainteresowaniu, konieczne jest kupienie odpowiedniego sprzętu, który ułatwi nam pokonywanie dalekich tras. Wśród chętnie wybieranych rowerów wymienia się popularne górale, szosówki, a nawet modele elektryczne. Jaki rower kupić do podróżowania?
Jaki rower do dalekich podróży wybrać?
Nie każdy rower sprawdzi się do codziennych dalekich wypraw. Choć chętnie kupowane są rowery miejskie, te nie znajdą zastosowania w użytkowaniu bardziej wyczynowym. Wskazówek, jaki sprzęt lepiej wybrać, warto szukać w sieci. Podróże rowerowe i rowery do podróżowania to temat bloga krzysztofskok.pl, na stronie znajdziemy informacje m.in. o popularnych producentach rowerów, których sprzęt będzie odpowiedni do dalekich wypraw. Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom jednośladów, jakie będą odpowiednie do pokonywania wielokilometrowych tras.
Rowery górskie
Słynne „górale” cieszą się sporym zainteresowaniem od wielu lat. Czy sprawdzi się on podczas każdej podróży? Rowery górskie warto wybierać, kiedy planujemy wyprawy po trudnych terenach. Mowa o nierównych ścieżkach, wystających korzeniach, trasach przebiegających przez las. Rowery te są tak konstruowane, żeby minimalizować wstrząsy związane z jazdą w trudnych warunkach. Nie są one jednak polecane do wielogodzinnych jazd szosami. Wówczas sprawdzi się inny rodzaj jednośladów.
Rowery szosowe
Rowery szosowe zyskują w ostatnich latach na popularności, a to przez większe zainteresowanie jednośladami. Pokonywać na nich można wielokilometrowe trasy, o ile dotyczą one szos. Szacuje się, że dziennie przejechać na nich można nawet 150 km. Jeśli natomiast wiemy, że na trasie mogą pojawić się trudne warunki, np. nierówności czy kamienie, wówczas taki rower nie zneutralizuje wstrząsów, co znacznie obniży komfort jazdy. Jest to więc dobry wybór jedynie do tras szosowych.
Rowery trekkingowe
Rowery trekkingowe świetnie sprawdzają się podczas długich podróży. Dotyczy to zarówno tras szosowych, jak i tych w trudnych warunkach. Jeśli więc konieczne będzie zjechanie z utwardzanej drogi, nie ma co się martwić o brak komfortu podczas dalszej jazdy. Takie rowery wyposażone są w błotniki, dobre oświetlenie, bagażniki. Wadą tego jednośladu może być to, że jest on dosyć ciężki. Jazda na nim nie jest „zrywna”, raczej jest monotonna, ale można w ten sposób pokonać całkiem długą trasę.
Rowery elektryczne
Chociaż dla wielu osób rower elektryczny jest sprzeczny z ideą jazdy na jednośladzie, miłośników takiego sprzętu nie brakuje. Decydują się na nie nie tylko osoby, które mają słabszą kondycję. Wiele jest rodzajów takich rowerów. Wsparcie pedałowania znajdziemy w modelach miejskich, trekkingowych, crossowych. Dzięki takiemu udogodnieniu niektórzy mogą pokonać dłuższą trasę. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie nowoczesne rowery nie należą do najtańszych, dla wielu osób może być to spory wydatek.